Strona główna / Lista aktualności

15 listopada ok. godz. 2.40 na PPO Balice chwilowe zamknięcie bramek w kierunku Krakowa

2020.11.14 / 10:03 | Nowości

Uwaga! 15 listopada przed godz. 3 na PPO Balice zamknięcie bramek w kierunku Krakowa

14 - 15 listopada na autostradzie A4 Katowice-Kraków realizowane będą prace związane z montażem bramownicy w obrębie placu poboru opłat (PPO) w Balicach. Na bramkach wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu - część pasów będzie niedostępna dla kierowców. Ok. godz. 2.40, 15 listopada br. nastąpi krótkotrwałe całkowite wstrzymanie ruchu na bramkach w stronę Krakowa. W czasie prowadzenia prac przygotowawczych, od godziny 21.00 14 listopada br. wyłączone z ruchu zostaną: lewy pas dojazdowy do PPO w Balicach oraz 7 pasów na PPO w kierunku Krakowa. Kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu – linie nr 16 i nr 17. Dodatkowo zamknięte zostaną dwa pasy wewnętrzne na jezdni w stronę Katowic – nr 8 i 9.

Przywrócenie stałej organizacji ruchu będzie miało miejsce w niedzielę, 15 listopada, między godziną 4.00 a 5.00.

Informacja o punKtach sprzedaży A4Go

Informujemy uprzejmie, że w związku z sytuacją epidemiczną Punkty Obsługi Klienta w Mysłowicach i Balicach czynne są od godz. 7.00 do 15.00, przy czym kontakt mailowy i telefoniczny możliwy jest od godz. 7.00 do 21.00. Zamówienia internetowe poprzez serwis www.a4go.pl można składać tak jak dotychczas - całodobowo. Przepraszamy za niedogodności.

stawka opłaty za przejazd pojazdami kategorii 1

Informujemy uprzejmie, że obecnie stawka opłaty za przejazd pojazdami kategorii 1 (motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach) wynosi 12 zł na każdym z dwóch placów poboru opłat tj. w Mysłowicach i Balicach. Motocyklistom przysługuje bonifikata w  wysokości 6 zł, zapłacą więc 6 zł na każdej bramce.

Kierowcom samochodów osobowych korzystającym z płatności automatycznych: A4Go, Telepass oraz przez aplikacje Autopay bądź SkyCash, nadal przysługuje ponad 30 proc. rabatu na przejazdy. Płacą oni 8 zł na każdej bramce – o 4 zł mniej, niż płacący gotówką czy kartą. Stawki preferencyjne dla pojazdów kategorii 2 i 3 (17 zł na każdym PPO) oraz kategorii 4 i 5 (30 zł na każdym PPO) zostały utrzymane w dotychczasowej wysokości.

SZYBCIEJ PRZEZ BRAMKI Z BEZKONTAKTOWYM I TAŃSZYMI METODami WNOSZENIA OPŁAT ZA PRZEJAZD: a4go, Autopay, skycash i telepass

Zachęcamy do korzystania z szybkich, bezkontaktowych i bezpiecznych,  metod wnoszenia opłat za przejazd z wykorzystaniem urządzenia pokładowego A4Go lub aplikacji: Autopay, SkyCash.

Elektroniczny pobór opłat A4Go – pełna kontrola przejazdów służbowych

Regularnym użytkownikom autostrady, w tym m.in. właścicielom flot, koncesjonariusz proponuje elektroniczny pobór opłat A4Go, działający w oparciu o zainstalowane na przedniej szybie pojazdu urządzenie pokładowe A4Go. Komunikuje się ono z anteną na bramce autostradowej – szlaban podnosi po dokonaniu kategoryzacji pojazdu, a historię podróży i transakcji można śledzić na bieżąco poprzez internetowe konto użytkownika w serwisie www.a4go.pl

A4Go funkcjonuje jako:

  • prepaid tj. przedpłata. Użytkownik opłaca z góry odpowiednią liczbę impulsów, odpowiadającą liczbie przejazdów przez place poboru opłat. Termin ważności zakupionych pakietów impulsów wynosi aż 730 dni, co gwarantuje w długim okresie stały poziom opłat za przejazd niezależnie od ich ewentualnych zmian w przyszłości.
  • postpaid - urządzenie pokładowe A4Go można powiązać z kartą płatniczą, a opłata za przejazd pobrana zostanie z tej karty po przejeździe przez plac poboru opłat.

Urządzenia pokładowe A4Go i impulsy można nabyć w serwisie www.a4go.pl oraz w Punktach Obsługi Klienta w Mysłowicach i Balicach czynnych obecnie od godz. 7.00 do 15.00.

Więcej informacji: https://www.autostrada-a4.com.pl/oplaty/a4go_elektroniczny_pobor_oplat

Videotolling z aplikacjami: Autopay albo SkyCash – łatwiej się nie da

Kierowcy, którzy jeżdżą autostradą A4 Katowice-Kraków okazjonalnie: w weekendy, czy na urlopy, ale także podróżujący tym odcinkiem częściej, np. do pracy, mogą korzystać z videotollingu – poboru opłat opartego o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu.

Przejazdy z aplikacją Autopay/ SkyCash przez place poboru opłat są znacznie szybsze w porównaniu z przejazdami, gdzie opłata wnoszona jest kartą płatniczą, czy gotówką. Po pierwsze na każdym z dwóch placów poboru (w Mysłowicach i Balicach) dla videotollingu przeznaczono 3 bramki: dwie, skrajne lewe i trzecią od prawej strony, oznakowane kamerą na żółtym tle. Po drugie kierowca nie musi się w zasadzie zatrzymywać na bramce - odczyt tablicy rejestracyjnej przebiega natychmiastowo, a opłata za przejazd pobierana jest z karty płatniczej przypisanej do konta w aplikacji Autopay/ SkyCash. W przypadku omyłkowego wjazdu na nieoznakowaną linię można również  zapłacić za przejazd przy użyciu videotollingu, zgłaszając taki zamiar inkasentowi, który uruchamia system, jest to jednak opcja zabierająca zdecydowanie więcej czasu.

Wystarczy pobrać aplikację Autopay albo SkyCash na swój telefon z Google Play/ AppStore, zarejestrować swój pojazd w aplikacji i przypisać do swojego konta użytkownika kartę kredytową lub płatniczą. Zainstalowane na bramkach urządzenia odczytują tablicę rejestracyjną i automatycznie podnoszą szlaban. Videotolling na A4 Katowice-Kraków rozpoznaje, poza numerami rejestracyjnymi wszystkich krajów Unii Europejskiej, także tablice ukraińskie – warunkiem, w przypadku aplikacji SkyCash, jest posiadanie polskiego numeru telefonu. Na placu poboru opłat nie trzeba być zalogowanym w aplikacji Autopay/ SkyCash ani nawet mieć przy sobie telefonu – system automatycznie odczytuje numer rejestracyjny, identyfikuje pojazd i podnosi szlaban. Połowa opłaty jest pobierana na bramce wjazdowej oraz druga połowa na bramce wyjazdowej.

Autopay dostępny jest w bankowości internetowej banków: Millennium, ING Bank Śląski, Pekao S.A., Bank Pocztowy (opłaty za przejazd pobierane są bezpośrednio z konta bankowego klienta), jak równieź w aplikacji Yanosik (opłata za przejazd ściągana jest z karty bankowej).

Z  aplikacjami Autopay i SkyCash można przejechać także koncesyjnym odcinkiem autostrady A1.

Więcej informacji: https://www.autostrada-a4.com.pl/oplaty/videotolling

https://automatycznaa4.pl/

Prace na A4 Katowice-Kraków

  • Wymiana nawierzchni jezdni pomiędzy węzłem Jeleń a węzłem Byczyna – zmiana tymczasowej organizacji ruchu na odcinku od  km 358,1 do km 362,3 na obu jezdniach autostrady. Ruch odbywa się dwoma zwężonymi pasami w obu kierunkach z ograniczeniem prędkości.

    Uwaga! Likwidacja utrudnień w ruchu  w porze nocnej. Od 7 do 14 listopada czynny będzie tylko jeden pas ruchu na jezdni do Katowic oraz okresowo na jezdni do Krakowa.

  • Montaż bramownicy na PPO Balice - 14 - 15 listopada na autostradzie A4 Katowice-Kraków realizowane będą prace związane z montażem bramownicy w obrębie placu poboru opłat (PPO) w Balicach. Na bramkach wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu - część pasów będzie niedostępna dla kierowców. Ok.godz. 2.40, 15 listopada br. nastąpi krótkotrwałe całkowite wstrzymanie ruchu na bramkach w stronę Krakowa. W czasie prowadzenia prac przygotowawczych, od godziny 21.00 14 listopada br. wyłączone z ruchu zostaną: lewy pas dojazdowy do PPO w Balicach oraz 7 pasów na PPO w kierunku Krakowa. Kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu – linie nr 16 i nr 17. Dodatkowo zamknięte zostaną dwa pasy wewnętrzne na jezdni w stronę Katowic – nr 8 i 9.
  • Naprawy nawierzchni jezdni - od 16 do 21 listopada zwężenia do jednego pasa ruchu: między węzłem Brzęczkowice i Murckowska na jezdni do Katowic w nocy oraz między PPO Mysłowice i węzłem Jeleń na jezdni do Krakowa w dzień.
  • Przebudowa odwodnienia autostrady - do ok. 16 listopada 2020 r. zmiana w organizacji ruchu na jezdni w kierunku Krakowa przed węzłem Balin w km 368, na odcinku ok. 600 m. Zamknięty jest lewy pas ruchu, ale ruch odbywa się dwoma zwężonymi pasami z ograniczeniem prędkości do 80 km/h.
  • Bardzo przepraszamy za utrudnienia w ruchu i prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na znaki drogowe.