Strona główna / Lista aktualności

Videotolling / prace na A4 Katowice-Kraków

2019.09.11 / 15:19 | Nowości

Zachęcamy Państwa do skorzystania z nowej i niezwykle szybkiej metody wnoszenia opłaty za przejazd z wykorzystaniem odczytu tablic rejestracyjnych, czyli tzw. videotollingu.

Wystarczy:

 • pobrać na swój telefon komórkowy aplikację AutopayGoogle Play lub App Store.
 • zarejestrować się w aplikacji podając numer rejestracyjny swojego pojazdu oraz kartę płatniczą, a potem

korzystać z szybkich przejazdów na Placach Poboru Opłat w Mysłowicach i Balicach przez specjalnie oznakowane bramki autostradowe

 (dwie skrajne lewe bramki oraz jedna bramka z prawej strony placu poboru).

Uwaga! Ci z Państwa, którzy mają zainstalowane urządzenie pokładowe A4Go i chcą zapłacić za przejazd przy wykorzystaniu elektronicznego poboru opłat A4Go, a jednocześnie są zarejestrowani w aplikacji Autopay powinni wyłączyć (odznaczyć) w tej aplikacji autostradę A4 Katowice-Kraków.

Opłaty pobierane są na dwóch ww. placach poboru: połowa opłaty na bramce wjazdowej oraz druga połowa na bramce wyjazdowej. Przykładowo kierowcy, który jedzie z Katowic do Krakowa na placu poboru w Mysłowicach samochodem osobowym z karty płatniczej zostanie pobrana kwota 10 zł, oraz 10 zł na placu poboru w Balicach.

Bramki dla videotollingu oznakowane są tak:

 

 

Place poboru opłat oznakowane są natomiast tak:

 Z płatności przy wykorzystaniu aplikacji Autopay na A4 Katowice-Kraków mogą korzystać kierowcy pojazdów osobowych, oraz małych i dużych pojazdów ciężarowych (pojazdy kategorii 1 z wyłączeniem motocykli oraz kategorii 2, 3, 4 i 5).

Nie ma konieczności posiadania przy sobie telefonu z aplikacją Autopay. Kamery odczytują numery rejestracyjne, system poboru sprawdza czy pojazd z konkretną tablicą został zarejestrowany. Kierowca może przejechać przez bramkę tylko wówczas gdy po lewej stronie pasa ruchu zapali się zielone światło  i  zostanie podniesiony szlaban.

KORZYŚCI:

 • szybki przejazd przez place poboru opłat dzięki wyznaczonym i specjalnie oznakowanym bramkom,
 • brak dodatkowych czynności np. otwierania okna i wręczania inkasentowi karty lub gotówki,
 • brak długich kolejek do bramek z symbolem kamery,
 • natychmiastowa transakcja,
 • możliwość podglądu wszystkich przejazdów przez place poboru opłat oraz wniesionych opłat  na swoim koncie w aplikacji Autopay,
 • dla firm – możliwość uzyskania od operatora aplikacji Autopay – firmy Blue Media - jednej faktury za wiele przejazdów. Nie ma więc potrzeby zbierania paragonów z bramek autostradowych oraz rozliczana każdego z nich osobno.

Uwaga! W przypadku omyłkowego lub awaryjnego wjazdu na pas bez oznakowania dla videotollingu:

 • należy zgłosić inkasentowi chęć wniesienia opłaty z wykorzystaniem aplikacji Autopay
 • poczekać na uruchomienie tego rodzaju płatności przez inkasenta,
 • poczekać na odczyt tablicy rejestracyjnej oraz na zielone światło i podniesienie się bariery.

Uwaga! W przypadku gdy szlaban nie podniósł się opłata za przejazd zostanie pobrana przez inkasenta (płatność gotówką lub karta płatniczą).

 Należy wówczas sprawdzić:

 • czy na karcie płatniczej przypisanej do konta w aplikacji Autopay są środki    lub/i
 • czy tablica rejestracyjna nie jest zanieczyszczona lub uszkodzona.

Reklamacje i pytania dotyczące obsługi aplikacji, pobranych płatności i oraz faktur należy kierować na adres – kontakt@bm.pl

tel. 58 7604 844
(poniedziałek-piątek, 7:00-22:00)
(sobota 8:00-16:00)

PRACE NA A4 KATOWICE-KRAKÓW

WYMIANA NAWIERZCHNI JEZDNI

Informujemy uprzejmie, że trwa obecnie ostatni etap wymiany nawierzchni autostrady A4 Katowice-Kraków. Inwestycja prowadzona jest w sprawdzony, możliwie najbardziej przyjazny dla kierowców sposób – na krótkich odcinkach, z zachowaniem dwóch pasów ruchu w każdym kierunku, z wyjątkiem dni kiedy przeprowadzana będzie zmiana organizacji ruchu. Remontowi nawierzchni towarzyszyć będą prace związane z poszerzeniem wlotów na place poboru opłat w Mysłowicach i w Balicach.

Utrudnienia w ruchu

 • od 12 września planowane jest wprowadzanie zmian w organizacji ruchu na odcinku 6 km pomiędzy węzłem Jeleń, a Placem Poboru Opłat w Mysłowicach, tj. od km 358 do km 352. Wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu na obu jezdniach autostrady. Zachowane zostaną dwa pasy ruchu w każdym kierunku, ale w czasie wprowadzania zmian w porze nocnej w dniach od 12 do 16 września (czwartek - poniedziałek) czynny będzie tylko jeden pas ruchu na jezdni do Krakowa oraz okresowo na jezdni do Katowic.
 • na odcinku 4 km między węzłami Byczyna i Chrzanów, tj. od km 368 do km 372 likwidowane będą utrudnienia w ruchu. W czasie zmian organizacji ruchu w porze nocnej w dniach od 10 do 14 września (wtorek - sobota) czynny będzie tylko jeden pas ruchu na jezdni do Krakowa oraz okresowo na jezdni do Katowic.
 • w okresie od września do listopada 2019 r. na Placu Poboru Opłat w Balicach okresowo zamykane będą pasy poboru opłat, po jednym pasie w każdym kierunku.
 • w związku z robotami – poszerzeniem części zachodniej (od strony Katowic) Placu Poboru Opłat w Balicach, zmieniona została organizacja ruchu na obu jezdniach autostrady. Na obu kierunkach zachowane zostały dwa pasy ruchu z ograniczeniem prędkości.

PRACE REMONTOWE NA OBIEKTACH MOSTOWYCH

1) między Węzłem Rudno, a Placem Poboru Opłat w Balicach

 • (km 397) do końca roku 2019 r. dwa zwężone pasy ruchu w obu kierunkach jazdy,
 • (km 389) do końca listopada 2019 r. dwa zwężone pasy ruchu w obu kierunkach jazdy.

2) w rejonie węzła Mysłowice

 • (km 347) do listopada 2020 r. dwa zwężone pasy ruchu w obu kierunkach jazdy.

MODERNIZACJA ODWODNIENIA między węzłami Rudno i Chrzanów do 26 października 2019

 • 11 września od godz. 22:00 do 00:00 na jezdni w kierunku do Katowic (od km 376 do 372) zostanie zamknięty  lewy pas ruchu
 • 11 września od godz. 22:00 do 12 września godz. 9.00 na jezdni w kierunku do Krakowa (od km 374 do 376) zostanie zamknięty lewy pas ruchu
 • od 12 do 15 września na jezdni w kierunku do Krakowa  (od km 374 do 376) obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 110 km/h.

Bardzo przepraszamy za utrudnienia w ruchu i prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na znaki drogowe.