Strona główna / Bezpieczeństwo / Porady dla kierowców

Porady dla kierowców

Poniżej informacje o tym jak należy zachować się na Placach Poboru Opłat oraz w razie przykrego zdarzenia.

Przejazd przez Place Poboru Opłat:

 1. Podjeżdżając do Placu Poboru Opłat (PPO) należy zmniejszyć prędkości zgodnie z ustawionymi znakami.

  UWAGA!
  W momencie dojazdu do PPO nie ma już możliwości zjechania z autostrady bez uiszczenia opłaty.

 2. Prosimy o kierowanie się na właściwe pasy (samochody ciężarowe - pas 1 i 2, samochody osobowe - pas 3-9 ).
  Znak świetlny pod zadaszeniem sygnalizuje czy pas jest otwarty czy zamknięty .
 3. Ponadgabarytowe pojazdy prosimy kierować wyłącznie na pas nr 1 (zewnętrzny prawy).
 4. Jeżeli poprzedni samochód jeszcze nie odjechał, zatrzymujemy się na początku wysepki i przygotowujemy pieniądze lub kartę płatniczą/ kredytową.
 5. W celu ułatwienia obsługi wskazane jest jak najbliższe podjechanie do okienka inkasenta, który pobierze opłatę, wyda resztę oraz paragon. Paragon jest jednocześnie fakturą VAT.
 6. Wyjazd z PPO powinien odbywać się przy minimalnej prędkości i tylko wtedy, gdy szlaban jest już podniesiony, a na sygnalizatorze zapalone jest zielone światło.
 7. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i nie wjeżdżanie pod szlaban, zwłaszcza gdy zapalone jest czerwone światło.
 8. Nie zatrzymujemy się na Placu Poboru Opłat w celu np. czyszczenia świateł, poprawiania wycieraczek itp., gdyż spowoduje to zahamowanie płynności ruchu. Czynności te prosimy wykonywać na wyznaczonych parkingach.
 9. Prosimy wyjeżdżających z autostrady o informowanie inkasentów o zauważonych nieprawidłowościach i  zagrożeniach.
 10. W przypadku awarii pojazdu na PPO należy poinformować o zaistniałym fakcie inkasenta i spokojnie poczekać na udzielenie pomocy.  

W razie awarii pojazdu na autostradzie należy:

  1. Zatrzymać pojazd najbliżej prawej krawędzi jezdni, o ile to możliwe na pasie awaryjnym (nie należy zatrzymywać się na pasie ruchu, ani na pasie rozdziału)
  2. Włączyć światła awaryjne, a następnie ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m od pojazdu (to odległość między słupkami drogowymi).
  3. Udać się do najbliższego telefonu SOS (kierunek wskazują strzałki na słupkach drogowych) i zawiadomić służby autostradowe.

UWAGA!
Prosimy o wcześniejsze odczytanie z najbliższego słupka drogowego kilometra i hektometra autostrady, na którym znajduje się unieruchomiony pojazd.
O zaistniałej awarii można także zawiadomić służby autostradowe dzwoniąc bezpośrednio z telefonu komórkowego pod numer 32 76 27 333.

 • Pracownik Centrum Zarządzania połączy lub poda nr telefonu najbliższej pomocy drogowej, która może odholować pojazd  do miejsca wskazanego przez kierowcę, ewentualnie do najbliższego węzła autostradowego.

W razie kolizji na autostradzie należy:

 1. Włączyć światła awaryjne.
 2. Usunąć uszkodzone pojazdy z pasa ruchu.
 3. Ustawić trójkąt ostrzegawczy 100 m za pojazdem.
 4. Udać się do najbliższej kolumny SOS (kierunek wskazują strzałki na słupkach drogowych) ewentualnie zadzwonić pod nr 32 76 27 333 i powiadomić służby autostradowe o zaistniałym zdarzeniu.

  UWAGA!
  Prosimy o wcześniejsze odczytanie kilometra i hektometra z najbliższego słupka znajdującego się w pobliżu kolizji.

 5. Pracownik Centrum Zarządzania Autostradą powiadomi natychmiast odpowiednie służby.

W razie wypadku na autostradzie należy:

   1. Włączyć światła awaryjne.
   2. Udzielić pierwszej pomocy (o ile to możliwe) ofiarom wypadku, zabezpieczyć miejsce zdarzenia poprzez wystawienie trójkąta ostrzegawczego 100 m za pojazdem.
   3. Udać się do najbliższej kolumny SOS (kierunek wskazują strzałki na słupkach drogowych), ewentualnie zadzwonić pod nr 32 76 27 333 i powiadomić służby autostradowe o zaistniałym zdarzeniu.

UWAGA!
Prosimy o wcześniejsze odczytanie kilometra i hektometra z najbliższego słupka znajdującego się w pobliżu wypadku.

   1. Pracownik Centrum Zarządzania Autostradą powiadomi natychmiast odpowiednie służby ratownicze i policję.

W marcu 2012 r. Stalexport Autostrada Małopolska S.A. oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Motocyklistów MotoAutostrada przygotowali „dekalog” bezpiecznego korzystania z autostrad przez kierowców samochodów osobowych i motocyklistów.

Kierowco pamiętaj!

 • Patrz często w lusterka. Dynamicznie przyspieszające motocykle zobaczysz w lusterku dopiero, kiedy będą tuż za Tobą. Unikniesz w ten sposób zaskoczenia i gwałtownych reakcji.
 • Reakcja motocykla na drodze jest inna niż samochodu. Kiedy jedziesz za jednośladem, zachowaj bezpieczną odległość, szczególnie podczas złych warunków atmosferycznych.
 • Jeśli zauważysz przeszkodę na drodze, a zasłaniasz widok jadącemu z tyłu motocykliście, daj mu czas i szansę na odpowiednią reakcję.
 • Motocykl całkowicie mieści się w tzw. martwym punkcie. Zanim zmienisz pas ruchu, popatrz w lusterka przynajmniej dwa razy i upewnij się, że manewr będzie bezpieczny.
 • Jeśli stoisz w korku, zostaw miejsce pomiędzy pasami, aby motocykliści bezpiecznie mogli Cię ominąć. Pozwalają im na to przepisy o ruchu drogowym.

Motocyklisto pamiętaj!

 • Autostrada to nie tor wyścigowy. Pamiętaj o innych uczestnikach ruchu i uważnie obserwuj ich zachowanie.
 • Wyprzedzając uwzględnij podmuchy wiatru i turbulencje powietrza wokół pojazdów. Zachowaj bezpieczną odległość.
 • Staraj się nie zaskakiwać kierowców. Wszelkie manewry sygnalizuj odpowiednio wcześniej. Dając szansę kierowcy samochodu, aby Cię dostrzegł, łatwiej Ci przewidzieć jego zachowanie.
 • Większość motocyklistów jest także kierowcami samochodów. Kiedy wsiadasz na motocykl pamiętaj o zwyczajach tych kierowców, którzy dopiero oswajają się z obecnością motocykli.
 • Nie chroni Cię karoseria. Nawet najlepsze ubranie ochronne może nie uratować Ci życia.

W listopadzie 2011 SAM S.A. zorganizował kolejną akcję edukacyjną  "To nie sen, Ty prowadzisz". Celem kampanii było zapobieganie zasypianiu kierowców za kierownicą, które jest częstą przyczyną wypadków drogowych. W ramach konkursu dla kierowców wyróżniono najbardziej przydatne porady. Można je przeczytać w poradniku klikając "Jak nie zasnąć za kierownicą".

W 2010 r. SAM S.A. we współpracy z policją oraz Inspekcją Transportu Drogowego,  przeprowadził akcję edukacyjną „Rekordowo bezpieczni z A4 Katowice-Kraków” w formie konkursu dla kierowców. Hasło akcji odwoływało się do rekordowo bezpiecznego roku 2010, kiedy to na A4 Katowice-Kraków nie wydarzył się żaden śmiertelny wypadek.  Stan ten utrzymał się do sierpnia 2011 r. Uczestnicy konkursu wpisywali swoją radę na stronie www.bezpieczna.autostrada-a4.com.pl. Na potrzeby kampanii przygotowano zestaw 15 praktycznych wskazówek, które przeczytać można po kliknięciu na "Poradnik bezpiecznej jazdy autostradami". Najbardziej cenne porady kierowców znajdziecie Państwo klikając "Zwycięskie porady "

Kategoria: Powiązane pliki [3]
  Nazwa Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Poradnik - Jak nie zasnąć za kierownicą 15-09-22 15:23 1,2MB pobierz plik: Poradnik - Jak nie zasnąć za kierownicą
pdf Poradnik - Jak bezpiecznie poruszać się autostradami 15-09-22 15:25 2,57MB pobierz plik: Poradnik - Jak bezpiecznie poruszać się autostradami
pdf Zwycięskie porady w konkursie Rekordowo bezpieczni z A4 15-09-22 15:26 2,19MB pobierz plik: Zwycięskie porady w konkursie Rekordowo bezpieczni z A4