Strona główna / Nasze kampanie / Radości z oszczędności – 2013

Radości z oszczędności – 2013

„RADOŚCI Z OSZCZĘDNOŚCI” – pod takim hasłem Stalexport Autostrada Małopolska S.A. zrealizował kampanię, w której kierowcy, oszczędzając paliwo, wspierali podopiecznych Fundacji ISKIERKA. Podczas akcji zarządca A4 Katowice-Kraków wskazywał sposoby ograniczenia zużycia paliwa w samochodzie, sprawdzone w przeprowadzonym przez firmę teście. Kampanii dedykowano aplikację konkursową na Facebooku, za pomocą której Internauci mogli dokonywać wirtualnych oszczędności stosując wybrane metody ekonomicznej jazdy. Poczynione w ten sposób oszczędności koncesjonariusz przeznaczył na wyjazd rekreacyjny dla podopiecznych Fundacji ISKIERKA, działającej na rzecz dzieci z chorobą nowotworową.

Kampania została oparta o wyniki testu ekonomicznej jazdy przeprowadzonego przez zarządcę A4 Katowice-Kraków. Pokazują one, jak wybrane czynniki wpływają na wysokość spalania. Uwzględniając niektóre z nich, kierowcy mogą ograniczyć zużycie paliwa nawet o połowę.

SAM S.A sprawdził, jak styl jazdy, wyposażenie samochodu czy sposób korzystania
z urządzeń pokładowych może wpłynąć na wysokość spalania. W tym celu na A4 Katowice-Kraków został przeprowadzony test ekonomicznej jazdy, w którym wzięły udział dwa identyczne samochody – VOLVO V40. W ramach testu wykonano szereg przejazdów koncesyjnym odcinkiem A4, podczas których każdorazowo badano jak dany czynnik np. obniżone ciśnienie w oponach czy dynamiczna jazda, może wpłynąć na wysokość spalania. Kierowcy obu pojazdów wyruszali w tym samym czasie. Kierowca pierwszego samochodu starannie stosował się do zasad ekonomicznej jazdy, natomiast prowadzący drugie auto był pod tym względem zupełnie niefrasobliwy. Tego typu test, prowadzony w naturalnych warunkach występujących na autostradzie, został w Polsce przeprowadzony po raz pierwszy. Relacja z testu wraz z wynikami dostępna jest pod adresem:

http://youtu.be/P_p_JBC1CXo.

W ramach kampanii „RADOŚCI Z OSZCZĘDNOŚCI”, na profilu A4 Katowice-Kraków na Facebook’u, pod adresem: www.facebook.com/A4KatowiceKrakow, zorganizowano konkurs, w którym każdego dnia internauci gromadzący wirtualne oszczędności mogli wygrać jedną z siedmiu nagród: kurs bezpiecznej jazdy, badanie techniczne pojazdu, nawigację samochodową, kartę zakupową na stację benzynową, miernik ciśnienia w oponach, organizer czy kompresor samochodowy.

Wyniki testu ekonomicznej jazdy:*

ciśnienie w oponach niższe o 20% od właściwego może spowodować wzrost spalania o blisko 19%


jazda na biegu jałowym, tzw. luzie, może spowodować wzrost zużycia paliwa o 11%


jazda z pełnym bagażnikiem może zwiększyć spalanie o 1,5%


podczas dynamicznej jazdy pojazd może spalić nawet 47% więcej paliwa


hamowanie silnikiem może obniżyć zużycie paliwa o prawie 10%


opuszczone szyby podczas jazdy mogą zwiększyć spalanie o prawie 20%


korzystając z tempomatu można zaoszczędzić około 9% paliwa


podczas jazdy z maksymalną, dopuszczalną na autostradach prędkością, pojazd może zużyć o 57% więcej paliwa niż przy prędkości bliskiej 100 km/h


włączona klimatyzacja, ustawiona na minimalną temperaturę może zwiększyć spalanie o blisko 12%


*wyniki testu ekonomicznej jazdy przeprowadzonego przez SAM S.A. na A4 Katowice-Kraków są danymi orientacyjnymi.