Strona główna / Opłaty / Odczyt tablic rejestracyjnych - videotolling

Odczyt tablic rejestracyjnych - videotolling

Pobór opłaty przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych (tzw. videotolling) to doskonałe i proste rozwiązanie dla kierowców, którzy korzystają z przejazdów autostradą A4 Katowice - Kraków od czasu do czasu np. w drodze na urlop lub na długi weekend, ale także dla tych z Państwa, którzy jeżdżą nią regularnie.

Wystarczy:

i korzystać z szybkich i tańszych przejazdów na Placach Poboru Opłat w Mysłowicach i Balicach przez specjalnie oznakowane bramki autostradowe (dwie skrajne lewe bramki oraz jedna bramka z prawej strony placu poboru)

Opłaty za przejazd A4 Katowice-Ktaków pobierane dla płatności Autopay i SkyCash są dużo niższe niż dla płatności gotówką czy kartą. Cennik dotępny jest tutaj. Opłaty pobierane są na dwóch placach poboru: połowa opłaty na bramce wjazdowej oraz druga połowa na bramce wyjazdowej. Przykładowo kierowcy, który jedzie z Katowic do Krakowa samochodem osobowym na placu poboru w Mysłowicach z karty płatniczej zostanie pobrana kwota 8 zł, oraz 8 zł na placu poboru w Balicach (zamiast 12 zł na każdym placu poboru).

Uwaga! Ci z Państwa, którzy mają zainstalowane urządzenie pokładowe A4Go i chcą zapłacić za przejazd przy wykorzystaniu elektronicznego poboru opłat A4Go, a jednocześnie są zarejestrowani w aplikacji Autopay lub SkyCash powinni wyłączyć (odznaczyć) w tych aplikacjach autostradę A4 Katowice - Kraków.

Bramki dla videotollingu oznakowane są tak:

 

Uwaga! W celu prawidłowego odczytania tablicy rejestracyjnej przez kamerę należy zatrzymać pojazd przed białą linią, na wysokości okna kabiny inkasenta, w przeciwnym razie szlaban nie  podniesie się.

 

Place poboru opłat oznakowane są natomiast tak:

 

Z płatności przy wykorzystaniu aplikacji Autopay/ SkyCash/ IKO na A4 Katowice-Kraków mogą korzystać:

 • kierowcy pojazdów osobowych,
 • kierowcy małych i dużych pojazdów ciężarowych.

czyli kierowcy pojazdów kategorii 1 (z wyłączeniem motocykli) oraz kategorii 2, 3, 4 i 5.

Nie ma konieczności posiadania przy sobie telefonu z aplikacją Autopay/ SkyCash/ IKO. Kamery odczytują numery rejestracyjne, system poboru sprawdza czy pojazd z konkretną tablicą został zarejestrowany. Kierowca może przejechać przez bramkę tylko wówczas gdy po lewej stronie pasa ruchu zapali się zielone światło  i  zostanie podniesiony szlaban.

KORZYŚCI:

 • szybki przejazd przez place poboru opłat dzięki wyznaczonym i specjalnie oznakowanym bramkom,
 • tańsze przejazdy,
 • brak dodatkowych czynności np. otwierania okna i wręczania inkasentowi karty lub gotówki,
 • brak długich kolejek do bramek z symbolem kamery,
 • natychmiastowa transakcja,
 • możliwość podglądu wszystkich przejazdów przez place poboru opłat oraz wniesionych opłat  na swoim koncie w aplikacji Autopay/ SkyCash/ IKO.
 • dla firm – możliwość uzyskania od operatora aplikacji Autopay - firmy Autopay Mobility - jednej faktury za wiele przejazdów. Nie ma więc potrzeby zbierania paragonów z bramek autostradowych oraz rozliczana każdego z nich osobno. Użytkownicy SkyCash mają możliwość pobierania faktur za każy przejazd osobno. Podobnie użytkownicy IKO - każdy przejazd oznacza osobną fakturę. Są one udostępniane w aplikacji IKO w szczegółach danego przejazdu.

Uwaga! W przypadku omyłkowego lub awaryjnego wjazdu na pas bez oznakowania dla videotollingu:

 • należy zgłosić inkasentowi chęć wniesienia opłaty z wykorzystaniem aplikacji Autopay / SkyCash/ IKO.
 • poczekać na uruchomienie tego rodzaju płatności przez inkasenta,
 • poczekać na odczyt tablicy rejestracyjnej oraz na zielone światło i podniesienie się bariery.

 Uwaga! W przypadku gdy szlaban nie podniósł się opłata za przejazd zostanie pobrana przez inkasenta (płatność gotówką lub karta płatniczą). Należy wówczas sprawdzić:

 • czy na karcie płatniczej przypisanej do konta w aplikacji Autopay /SkyCash /IKO są środki lub/i
 • czy tablica rejestracyjna nie jest zanieczyszczona lub uszkodzona.

KONTAKT

 • Reklamacje i pytania dotyczące obsługi aplikacji Autopay, pobranych płatności i oraz faktur należy kierować na adres – kontakt@autopay.pl, tel. 58 7604 844 (poniedziałek - piątek, godz. 7:00-22:00, sobota i niedziela godz. 8:00 - 16:00)
 • Reklamacje i pytania dotyczące obsługi aplikacji SkyCash, pobranych płatności i oraz faktur należy kierować do Biura Obsługi Klienta, bok@skycash.com, tel. 22 3403 8020 lub 22 403 8040 (poniedziałek - piątek, godz. 8:00 do 18:00) lub korzystając z formularza dostępnego na stronie https://www.skycash.com/kontakt/
 • Reklamacje i pytania dotyczące obsługi aplikacji IKO, pobranych płatności i oraz faktur należy kierować na adres: pok@finat.pl lub formie pisemnej na adres: PKO BP Finat, 02-019 Warszawa ul. Grójecka 5.