Telefon alarmowy

+48 32 76 27 333

1 października 2020 r. zmiana stawek za przejazd pojazdami kategorii 1/ Prace na A4 Katowice-Kraków

28 09 2020 #Aktualności

zmiana stawek opłat za przejazd pojazdami kategorii 1

Informujemy uprzejmie, że 1 października 2020 r. stawka opłaty za przejazd dla pojazdów kategorii 1 (motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach) wzrośnie o 2 zł i wynosić 12 zł na każdym z dwóch placów poboru opłat tj. w Mysłowicach i Balicach. Motocyklistom przysługiwać będzie bonifikata w  wysokości 6 zł, zapłacą więc 6 zł na każdej bramce.

Od 1 października br. kierowcy samochodów osobowych korzystający z płatności automatycznych: A4Go, Telepass oraz przez aplikacje Autopay bądź SkyCash, nadal będą mogli korzystać z ponad 30 proc. rabatu na przejazdy, mimo że zmienia się stawka opłaty za przejazd pojazdami kat. 1. Zapłacą oni 8 zł na każdej bramce – o 4 zł mniej, niż płacący gotówką czy kartą. Stawki preferencyjne dla pojazdów kategorii 2 i 3 (17 zł na każdym PPO) oraz kategorii 4 i 5 (30 zł na każdym PPO) zostaną utrzymane w dotychczasowej wysokości.

Kierowcy samochodów osobowych korzystający z elektronicznego poboru opłat A4Go w formule prepaid do 30 września br. mogą zakupić impulsy na przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków w cenie 7 zł, którymi będą mogli opłacać przejazdy przez kolejne dwa lata.

Urządzenia pokładowe A4Go i impulsy można nabyć w serwisie www.a4go.pl oraz w Punktach Obsługi Klienta w Mysłowicach i Balicach

PROMOCJA dla użytkowników aplikacji SkyCash - jeszcze tylko do 30 września 2020 r.

Zachęcamy do korzystania z videtollingu, czyli płatności na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej z aplikacją SkyCash. Nie dość, że kierowcy samochodów osobowych korzystający z videotollingu płacą na A4 Katowice-Kraków o 3 zł mniej na każdym z dwóch placów poboru, przejeżdzają szybko przez bramki, to jeszcze otrzymają zwrot na kartę, którą został opłacony pierwszy, jedenasty i dwudziesty pierwszy przejazd autostradą ze SkyCash.

Jak wziąć udział w promocji ?

 1. Aktywuj w aplikacji SkyCash usługę Autostrady. Zajmie Ci to tylko chwilę!
 2. Na ekranie głównym aplikacji wybierz kafelek Autostrady.
 3. Dodaj pojazd, którym chcesz poruszać się po autostradzie A4 Katowice-Kraków – możesz aktywować pojazd, który jest już dodany w usłudze mobiParking lub wprowadzić dane innego auta. W tym miejscu, wystarczy, że podasz  takie dane, jak numer rejestracyjny i kategoria pojazdu.
 4. Wybierz źródło płatności.
 5. Usługa zostanie aktywowana po zaakceptowaniu regulaminu, o czym zostaniesz poinformowany mailowo.
 6. Aby aktywować promocję „Co 10. przejazd gratis” kliknij w baner na ekranie głównym aplikacji. 

 Regulamin promocji dostępny jest tutaj.

 Organizatorem promocji jest firma SkyCash https://skycash.com/

SZYBCIEJ PRZEZ BRAMKI Z BEZKONTAKTOWYM I TAŃSZYMI METODami WNOSZENIA OPŁAT ZA PRZEJAZD: a4go, Autopay, skycash i telepass

Zachęcamy do korzystania z szybkich, bezkontaktowych i bezpiecznych,  metod wnoszenia opłat za przejazd z wykorzystaniem urządzenia pokładowego A4Go lub aplikacji: Autopay, SkyCash.

Elektroniczny pobór opłat A4Go – pełna kontrola przejazdów służbowych

Regularnym użytkownikom autostrady, w tym m.in. właścicielom flot, koncesjonariusz proponuje elektroniczny pobór opłat A4Go, działający w oparciu o zainstalowane na przedniej szybie pojazdu urządzenie pokładowe A4Go. Komunikuje się ono z anteną na bramce autostradowej – szlaban podnosi po dokonaniu kategoryzacji pojazdu, a historię podróży i transakcji można śledzić na bieżąco poprzez internetowe konto użytkownika w serwisie www.a4go.pl

A4Go funkcjonuje jako:

 • prepaid tj. przedpłata. Użytkownik opłaca z góry odpowiednią liczbę impulsów, odpowiadającą liczbie przejazdów przez place poboru opłat. Termin ważności zakupionych pakietów impulsów wynosi aż 730 dni, co gwarantuje w długim okresie stały poziom opłat za przejazd niezależnie od ich ewentualnych zmian w przyszłości.
 • postpaid - urządzenie pokładowe A4Go można powiązać z kartą płatniczą, a opłata za przejazd pobrana zostanie z tej karty po przejeździe przez plac poboru opłat.

Urządzenia pokładowe A4Go i impulsy można nabyć w serwisie www.a4go.pl oraz w Punktach Obsługi Klienta w Mysłowicach i Balicach

Więcej informacji: https://www.autostrada-a4.com.pl/oplaty/a4go_elektroniczny_pobor_oplat

Videotolling z aplikacjami: Autopay albo SkyCash – łatwiej się nie da

Kierowcy, którzy jeżdżą autostradą A4 Katowice-Kraków okazjonalnie: w weekendy, czy na urlopy, ale także podróżujący tym odcinkiem częściej, np. do pracy, mogą korzystać z videotollingu – poboru opłat opartego o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu.

Przejazdy z aplikacją Autopay/ SkyCash przez place poboru opłat są znacznie szybsze w porównaniu z przejazdami, gdzie opłata wnoszona jest kartą płatniczą, czy gotówką. Po pierwsze na każdym z dwóch placów poboru (w Mysłowicach i Balicach) dla videotollingu przeznaczono 3 bramki: dwie, skrajne lewe i trzecią od prawej strony, oznakowane kamerą na żółtym tle. Po drugie kierowca nie musi się w zasadzie zatrzymywać na bramce - odczyt tablicy rejestracyjnej przebiega natychmiastowo, a opłata za przejazd pobierana jest z karty płatniczej przypisanej do konta w aplikacji Autopay/ SkyCash. W przypadku omyłkowego wjazdu na nieoznakowaną linię można również  zapłacić za przejazd przy użyciu videotollingu, zgłaszając taki zamiar inkasentowi, który uruchamia system, jest to jednak opcja zabierająca zdecydowanie więcej czasu.

Wystarczy pobrać aplikację Autopay albo SkyCash na swój telefon z Google Play/ AppStore, zarejestrować swój pojazd w aplikacji i przypisać do swojego konta użytkownika kartę kredytową lub płatniczą. Zainstalowane na bramkach urządzenia odczytują tablicę rejestracyjną i automatycznie podnoszą szlaban. Videotolling na A4 Katowice-Kraków rozpoznaje, poza numerami rejestracyjnymi wszystkich krajów Unii Europejskiej, także tablice ukraińskie – warunkiem, w przypadku aplikacji SkyCash, jest posiadanie polskiego numeru telefonu. Na placu poboru opłat nie trzeba być zalogowanym w aplikacji Autopay/ SkyCash ani nawet mieć przy sobie telefonu – system automatycznie odczytuje numer rejestracyjny, identyfikuje pojazd i podnosi szlaban. Połowa opłaty jest pobierana na bramce wjazdowej oraz druga połowa na bramce wyjazdowej.

Autopay dostępny jest w bankowości internetowej banków: Millennium, ING Bank Śląski, Pekao S.A., Bank Pocztowy (opłaty za przejazd pobierane są bezpośrednio z konta bankowego klienta), jak równieź w aplikacji Yanosik (opłata za przejazd ściągana jest z karty bankowej).

Z  aplikacjami Autopay i SkyCash można przejechać także koncesyjnym odcinkiem autostrady A1.

Więcej informacji: https://www.autostrada-a4.com.pl/pl/oplaty/odczyt-tablic-rejestracyjnych-videotolling

Stawki opłat za przejazd obowiązujące do 30 września 2020 r.

 Stawki opłat za przejazd obowiązujące od 1 października 2020 r.

 https://automatycznaa4.pl/

Prace na A4 Katowice-Kraków

 • Wymiana nawierzchni jezdni pomiędzy węzłem Jeleń a węzłem Byczyna – zmiana tymczasowej organizacji ruchu na odcinku od  km 358,1 do km 362,3 na obu jezdniach autostrady. Ruch odbywa się dwoma zwężonymi pasami w obu kierunkach z ograniczeniem prędkości.
 • Naprawy nawierzchni jezdni na Placu Poboru Opłat w Balicach - do 27 października 2020 r. zamknięte bramki nr 17 i 18 w kierunku Krakowa.
 • Prace związane z planowanym montażem bramownicy dla oznakowania zmiennej treści na Placu Poboru Opłat w Mysłowicach - od 24 września do ok. 5 października 2020 r. zamknięte będą skrajne lewe, bramki (pomarańczowe, nr 9 i 10) przeznaczone dla płatności automatycznych (A4Go, videotolling). Na czas prowadzenia robót bramkami przeznaczonymi wyłącznie dla płatności automatycznych będą pasy nr 8 i 11.
 • Przebudowa odwodnienia autostrady - do ok. 16 listopada 2020 r. zmiana w organizacji ruchu na jezdni w kierunku Krakowa przed węzłem Balin w km 368, na odcinku ok. 600 m. Zamknięty jest lewy pas ruchu, ale ruch odbywa się dwoma zwężonymi pasami z ograniczeniem prędkości do 80 km/h.
 • Bardzo przepraszamy za utrudnienia w ruchu i prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na znaki drogowe.