Telefon alarmowy

+48 32 76 27 333

Prace na A4 Katowice-Kraków/ Szybko przez bramki w wakacje

1 07 2021 #Aktualności #Utrudnienia

Prace na A4 Katowice-Kraków

  • do 30 lipca w porze nocnej zawężenia do jednego pasa ruchu na wielu odcinkach autostrady na długości ok. 100 m -  prace nawierzchniowe,
  • wymiana nawierzchni jezdni na łącznicach węzła Jeleń w km 360 autostrady A4 oraz na drodze poprzecznej (ul. Dąb w Jaworznie). W rejonie węzła zmianiono organizację ruchu. Wyznaczone zostały trasy objazdów. Do września zamknięta będzie łącznica węzła Jeleń relacji Katowice-Jaworzno (zjazd z jezdni w kierunku Krakowa). Objazd został wyznaczony przez węzły Balin w km 369,5 oraz Byczyna w km 365,5 Zakończenie remontu przewidziane jest na koniec listopada 2021 r.
  • naprawy nawierzchni 6 -7  lipca  (wtorek-środa) od godz. 9:00 do godzin wieczornych zawężenia do jednego pasa na długości ok. 300 m w poniższych lokalizacjach na jezdni do Krakowa:

    - za węzłem Balin (km 370,5 w rejonie węzła Chrzanów),

    - za PPO Mysłowice (km 363, km 364 oraz km 365,5).

Videotolling - szybko przez bramki w wakacje

Kierowcy, którzy jeżdżą autostradą A4 Katowice-Kraków okazjonalnie: w weekendy, czy na urlopy, ale także podróżujący tym odcinkiem częściej, np. do pracy, mogą korzystać z videotollingu - poboru opłat opartego o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu.

Przejazdy przez place poboru opłat z aplikacjami: Autopay, SkyCash, IKO, kartami flotowi Orlen typu S są znacznie szybsze w porównaniu z przejazdami, gdzie opłata wnoszona jest kartą płatniczą, czy gotówką. Po pierwsze na każdym z dwóch placów poboru (w Mysłowicach i Balicach) dla videotollingu przeznaczono 3 bramki: dwie, skrajne lewe i trzecią od prawej strony, oznakowane kamerą na żółtym tle. Po drugie odczyt tablicy rejestracyjnej przebiega natychmiastowo, a opłata za przejazd pobierana jest z karty płatniczej przypisanej do konta w aplikacji Autopay/ SkyCash/ IKO. W przypadku omyłkowego wjazdu na nieoznakowaną linię można również  zapłacić za przejazd przy użyciu videotollingu, zgłaszając taki zamiar inkasentowi, który uruchamia system, jest to jednak opcja zabierająca zdecydowanie więcej czasu.

Wystarczy pobrać aplikację Autopay/ SkyCash/ IKO na swój telefon z Google Play/ AppStore, zarejestrować swój pojazd w aplikacji i przypisać do swojego konta użytkownika kartę kredytową lub płatniczą. Zainstalowane na bramkach urządzenia odczytują tablicę rejestracyjną i automatycznie podnoszą szlaban.

Posiadacze kart Flota powinni się skontaktować z konsultantem Infolinii Programu Flota lub swoim opiekunem, natomiast użytkownicy kart Mikroflota mogą uruchomić tę usługę samodzielnie przez swoje konto w panelu online.

Więcej informacji: https://flota.orlen.pl/Artykul/mobiuslugi

Videotolling na A4 Katowice-Kraków rozpoznaje, poza numerami rejestracyjnymi wszystkich krajów Unii Europejskiej, także tablice ukraińskie - warunkiem, w przypadku aplikacji SkyCash, jest posiadanie polskiego numeru telefonu. Na placu poboru opłat nie trzeba być zalogowanym w aplikacji Autopay/ SkyCash/ IKO ani nawet mieć przy sobie telefonu - system automatycznie odczytuje numer rejestracyjny, identyfikuje pojazd i podnosi szlaban. Połowa opłaty jest pobierana na bramce wjazdowej oraz druga połowa na bramce wyjazdowej.

Autopay dostępny jest w bankowości internetowej banków: Millennium, ING Bank Śląski, Pekao S.A., Bank Pocztowy (opłaty za przejazd pobierane są bezpośrednio z konta bankowego klienta), jak równieź w aplikacji Yanosik (opłata za przejazd ściągana jest z karty bankowej).

Z  aplikacjami Autopay i SkyCash można przejechać także koncesyjnym odcinkiem autostrady A1.

Więcej informacji: https://www.autostrada-a4.com.pl/pl/oplaty/odczyt-tablic-rejestracyjnych-videotolling

https://automatycznaa4.pl/

 

Stawki opłat