Telefon alarmowy

+48 32 76 27 333

Jazda bez czytanki

57% kierowców używa telefonu podczas jazdy Co piąty kierowca uważa, że korzystanie z komórki podczas jazdy nie jest problemem 90% wypadków na drogach wynika
            z błędu kierowcy
A Ty? Zdarza Ci się smsować, prowadząc samochód? Czytać i odpisywać na wiadomości, przeszukiwać internet, emocjonować się rozmową?

Posłuchaj, jak nie czyta Krystyna Czubówna

Krystyna Czubowna
do końca: 0:00
Czy wiesz, że nawet co czwarty wypadek w Polsce może być spowodowany tym, że kierowca - zamiast na drodze - był skupiony na swoim telefonie?

Dlaczego jazda bez czytanki?

  • Bo bezpieczne prowadzenie samochodu i korzystanie z telefonu komórkowego definitywnie się wykluczają.
  • Bo, jako zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków, dostrzegamy wagę problemu, a bezpieczeństwo użytkowników dróg traktujemy priorytetowo.
  • Bo na drodze szybkiego ruchu czas reakcji jest jeszcze krótszy niż na pozostałych drogach, a nieuważność kierowcy częściej może mieć tragiczne konsekwencje.

Zobacz, jak to widzą najlepsi rysownicy i rysowniczki

Kiedy się uśmiecham jestem naprawdę fajny Andrzej Mleczko
Co tam przeglądasz? Porysunki
Nie bądź żadnym z nich Jan Koza
W aucie i w tańcu prowadzę bez telefonu Marta Frej
Co tam przeglądasz? Andrzej Rysuje

Statystyki za danymi Instytutu Transportu Samochodowego; raportem Kantar dla PZU „Używanie telefonu w trakcie prowadzenia samochodu”, sierpień 2019 oraz raportami zagranicznymi: Car drivers’road safety performance: A benchmark across 32 countries, „IATSS Research” 2020; J.K. Caird i in., A meta-analysis of the effects of texting on driving, „Accident Analysis & Prevention” 2014