Telefon alarmowy

+48 32 76 27 333

Odczyt tablic rejestracyjnych – videotolling

Pobór opłaty przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych (tzw. videotolling) to doskonałe i proste rozwiązanie dla kierowców, którzy korzystają z przejazdów autostradą A4 Katowice - Kraków od czasu do czasu np. w drodze na urlop lub na długi weekend, ale także dla tych z państwa, którzy jeżdżą nią regularnie.

Wystarczy:

I korzystać z szybkich i tańszych przejazdów na placach poboru opłat w Mysłowicach i Balicach przez specjalnie oznakowane bramki autostradowe (dwie skrajne lewe bramki oraz jedna bramka z prawej strony placu poboru)

Schemat

Z videotollingu mogą także korzystać posiadacze kart flotowych Orlen: kart typu "S" (przypisanych do numeru rejestracyjnego pojazdu) programów Flota I Mikroflota. W celu uruchomienia tej usługi posiadcze kart programu Flota powinni się skontaktować z Infolinią programu Flota lub swoim opiekunem. Natomiast użytkownicy kart programu Mikroflota mogą samodzielnie uruchomić tę usługę na swoim koncie internetowym.

Więcej informacji na temat videotollingu dla kart flotowych Orlen: https://flota.orlen.pl/Artykul/mobiuslug 

Opłaty za przejazd A4 Katowice-Kraków z odczytem tablic rejestracyjnych są dużo niższe niż dla płatności gotówką czy kartą. Cennik dotępny jest tutaj. Opłaty pobierane są na dwóch placach poboru: połowa opłaty na bramce wjazdowej oraz druga połowa na bramce wyjazdowej. Przykładowo kierowcy, który jedzie z Katowic do Krakowa samochodem osobowym na placu poboru w Mysłowicach z karty płatniczej zostanie pobrana kwota 8 zł, oraz 8 zł na placu poboru w Balicach (zamiast 12 zł na każdym placu poboru).

Uwaga! Ci z Państwa, którzy mają zainstalowane urządzenie pokładowe A4Go i chcą zapłacić za przejazd przy wykorzystaniu elektronicznego poboru opłat A4Go, a jednocześnie są zarejestrowani w aplikacji Autopay lub SkyCash powinni wyłączyć (odznaczyć) w tych aplikacjach autostradę A4 Katowice - Kraków.

Bramki dla videotollingu oznakowane są tak:

Oznakowanie bramek dla videotollingu

Uwaga! W celu prawidłowego odczytania tablicy rejestracyjnej przez kamerę należy zatrzymać pojazd przed białą linią, na wysokości okna kabiny inkasenta, w przeciwnym razie szlaban nie podniesie się.

Place poboru opłat oznakowane są natomiast tak:

Organizacja ruchu na placach poboru opłat A4 Katowice-Kraków

Z płatności przy wykorzystaniu aplikacji AutopaySkyCash/ IKO na A4 Katowice-Kraków mogą korzystać:

 • kierowcy pojazdów osobowych,
 • kierowcy małych i dużych pojazdów ciężarowych.

czyli kierowcy pojazdów kategorii 1 (z wyłączeniem motocykli) oraz kategorii 2, 3, 4 i 5.

Nie ma konieczności posiadania przy sobie telefonu z aplikacją Autopay/ SkyCash/ IKO. Kamery odczytują numery rejestracyjne, system poboru sprawdza czy pojazd z konkretną tablicą został zarejestrowany. Kierowca może przejechać przez bramkę tylko wówczas gdy po lewej stronie pasa ruchu zapali się zielone światło  i  zostanie podniesiony szlaban.

Korzyści

 • szybki przejazd przez place poboru opłat dzięki wyznaczonym i specjalnie oznakowanym bramkom,
 • tańsze przejazdy,
 • brak dodatkowych czynności np. otwierania okna i wręczania inkasentowi karty lub gotówki,
 • brak długich kolejek do bramek z symbolem kamery,
 • natychmiastowa transakcja,
 • możliwość podglądu wszystkich przejazdów przez place poboru opłat oraz wniesionych opłat  na swoim koncie w aplikacji Autopay/ SkyCash/ IKO.
 • dla firm - możliwość uzyskania od operatora aplikacji Autopay - firmy Autopay Mobility - jednej faktury za wiele przejazdów. Nie ma więc potrzeby zbierania paragonów z bramek autostradowych oraz rozliczana każdego z nich osobno. Użytkownicy SkyCash mają możliwość pobierania faktur za każy przejazd osobno. Podobnie użytkownicy IKO - każdy przejazd oznacza osobną fakturę. Są one udostępniane w aplikacji IKO w szczegółach danego przejazdu.

Więcej informacji na temat ww. aplikacji:

Uwaga! W przypadku omyłkowego lub awaryjnego wjazdu na pas bez oznakowania dla videotollingu:

 • należy zgłosić inkasentowi chęć wniesienia opłaty z wykorzystaniem aplikacji Autopay / SkyCashIKO.
 • poczekać na uruchomienie tego rodzaju płatności przez inkasenta,
 • poczekać na odczyt tablicy rejestracyjnej oraz na zielone światło i podniesienie się bariery.

 Uwaga! W przypadku gdy szlaban nie podniósł się opłata za przejazd zostanie pobrana przez inkasenta (płatność gotówką lub karta płatniczą). Należy wówczas sprawdzić:

 • czy na karcie płatniczej przypisanej do konta w aplikacji Autopay /SkyCash /IKO są środki lub/i
 • czy tablica rejestracyjna nie jest zanieczyszczona lub uszkodzona.

Kontakt

 • Reklamacje i pytania dotyczące obsługi aplikacji Autopay, pobranych płatności i oraz faktur należy kierować na adres - WYŚLIJ WIADOMOŚĆ tel. 58 7604 844 (poniedziałek - piątek, godz. 7:00-22:00, sobota i niedziela godz. 8:00 - 16:00)
 • Reklamacje i pytania dotyczące obsługi aplikacji IKO, pobranych płatności i oraz faktur należy kierować na adres: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ lub formie pisemnej na adres: PKO BP Finat, 02-019 Warszawa ul. Grójecka 5.
 • Reklamacjie i pytania dotyczące obsługi kart flotowych Orlen w ramach videotollingu na A4 Katowice-Kraków należy kierować mailowo na adres: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ lub pisemnie na adres: Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A, Dział Sprzedaży Kart Flotowych, ul. Chemików 7, 09-411 Płock.