Telefon alarmowy

+48 32 76 27 333

Porady dla kierowców

 Porady dla kierowców

Poniżej informacje o tym jak należy zachować się na Placach Poboru Opłat oraz w razie przykrego zdarzenia.

W marcu 2012 r. Stalexport Autostrada Małopolska S.A. oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Motocyklistów MotoAutostrada przygotowali „dekalog” bezpiecznego korzystania z autostrad przez kierowców samochodów osobowych i motocyklistów.

Kierowco pamiętaj!

  • Patrz często w lusterka. Dynamicznie przyspieszające motocykle zobaczysz w lusterku dopiero, kiedy będą tuż za Tobą. Unikniesz w ten sposób zaskoczenia i gwałtownych reakcji.
  • Reakcja motocykla na drodze jest inna niż samochodu. Kiedy jedziesz za jednośladem, zachowaj bezpieczną odległość, szczególnie podczas złych warunków atmosferycznych.
  • Jeśli zauważysz przeszkodę na drodze, a zasłaniasz widok jadącemu z tyłu motocykliście, daj mu czas i szansę na odpowiednią reakcję.
  • Motocykl całkowicie mieści się w tzw. martwym punkcie. Zanim zmienisz pas ruchu, popatrz w lusterka przynajmniej dwa razy i upewnij się, że manewr będzie bezpieczny.
  • Jeśli stoisz w korku, zostaw miejsce pomiędzy pasami, aby motocykliści bezpiecznie mogli Cię ominąć. Pozwalają im na to przepisy o ruchu drogowym.

Motocyklisto pamiętaj!

  • Autostrada to nie tor wyścigowy. Pamiętaj o innych uczestnikach ruchu i uważnie obserwuj ich zachowanie.
  • Wyprzedzając uwzględnij podmuchy wiatru i turbulencje powietrza wokół pojazdów. Zachowaj bezpieczną odległość.
  • Staraj się nie zaskakiwać kierowców. Wszelkie manewry sygnalizuj odpowiednio wcześniej. Dając szansę kierowcy samochodu, aby Cię dostrzegł, łatwiej Ci przewidzieć jego zachowanie.
  • Większość motocyklistów jest także kierowcami samochodów. Kiedy wsiadasz na motocykl pamiętaj o zwyczajach tych kierowców, którzy dopiero oswajają się z obecnością motocykli.
  • Nie chroni Cię karoseria. Nawet najlepsze ubranie ochronne może nie uratować Ci życia.

W listopadzie 2011 SAM S.A. zorganizował kolejną akcję edukacyjną "To nie sen, Ty prowadzisz". Celem kampanii było zapobieganie zasypianiu kierowców za kierownicą, które jest częstą przyczyną wypadków drogowych. W ramach konkursu dla kierowców wyróżniono najbardziej przydatne porady. Można je przeczytać w poradniku klikając "Jak nie zasnąć za kierownicą".

W 2010 r. SAM S.A. we współpracy z policją oraz Inspekcją Transportu Drogowego, przeprowadził akcję edukacyjną „Rekordowo bezpieczni z A4 Katowice-Kraków” w formie konkursu dla kierowców. Hasło akcji odwoływało się do rekordowo bezpiecznego roku 2010, kiedy to na A4 Katowice-Kraków nie wydarzył się żaden śmiertelny wypadek. Stan ten utrzymał się do sierpnia 2011 r. Uczestnicy konkursu wpisywali swoją radę na stronie www.bezpieczna.autostrada-a4.com.pl. Na potrzeby kampanii przygotowano zestaw 15 praktycznych wskazówek, które przeczytać można po kliknięciu na "Poradnik bezpiecznej jazdy autostradami". Najbardziej cenne porady kierowców znajdziecie Państwo klikając "Zwycięskie porady "

Kategoria: Powiązane pliki [3]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Porady dla kierowców
pdf 2015-09-22 Zwycięskie porady w konkursie Rekordowo bezpieczni z A4
ilość pobrań: 1251
Zwycięskie porady w konkursie Rekordowo bezpieczni z A4 2,19MB zobacz
pdf 2015-09-22 Poradnik - Jak bezpiecznie poruszać się autostradami
ilość pobrań: 2110
Poradnik - Jak bezpiecznie poruszać się autostradami 2,57MB zobacz
pdf 2015-09-22 Poradnik - Jak nie zasnąć za kierownicą
ilość pobrań: 1855
Poradnik - Jak nie zasnąć za kierownicą 1,2MB zobacz