Telefon alarmowy

+48 32 76 27 333

NOWY OPERATOR VIDEOTOLLINGU NA A4 KATOWICE-KRAKÓW. ZA PRZEJAZDY MOŻNA JUŻ PŁACIĆ W APLIKACJI IKO PKO BANKU POLSKIEGO

18 02 2021 #Komunikaty prasowe

Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków rozwija system videotollingu o kolejną aplikację do automatycznych płatności za podróżowanie tym odcinkiem. Od dzisiaj, tj. od 18 lutego br., można płacić na bramkach za pośrednictwem aplikacji IKO  PKO Banku Polskiego. Z automatycznymi metodami płatności przejazdy są tańsze nawet ponad 30 proc., a w dobie pandemii – najbezpieczniejsze.

System błyskawicznych płatności oparty o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu, tzw. videotolling, zadebiutował na autostradzie A4 Katowice-Kraków w lipcu 2019 roku. Początkowo działał w powiązaniu z aplikacją Autopay, w lipcu ubiegłego roku poszerzony został o aplikację SkyCash. Otworzył kierowcom drogę nie tylko do szybszych i wygodniejszych przejazdów przez place poboru opłat, ale także do oszczędzania na podróżach. W tej chwili użytkownicy videotollingu płacą na każdej bramce nawet ponad 30 proc. taniej. W godzinach szczytu transakcje z udziałem aplikacji stanowią już ponad 30 proc. transakcji ogółem.

Wprowadzając nowego operatora, Stalexport Autostrada Małopolska S.A. ma na celu zainteresowanie automatycznymi płatnościami za przejazdy kolejnych kierowców – obecnie jest ponad 5 mln aktywnych aplikacji IKO. Żeby użytkownicy IKO mogli  płacić na bramkach A4 Katowice-Kraków automatycznie, wystarczy, że w funkcji „Opłaty za autostrady”, dodadzą dane swojego pojazdu oraz podepną konto lub kartę do rozliczeń. Jeden użytkownik może dodać nawet kilka aut i kilka sposobów rozliczeń. Kierowcy w aplikacji IKO mogą korzystać także z innych usług: opłat za parkowanie, ubezpieczenia OC/AC, czy na przykład przelewy płatności za mandaty.

– Rozwijany przez nas system videotollingu wpisuje się w trend coraz większego zainteresowania aplikacjami mobilnymi, obsługiwanymi wygodnie z poziomu smartfona, towarzyszącymi nam już niemal na każdym kroku. Korzystając z bankowości mobilnej PKO Banku Polskiego, nie musimy instalować dodatkowej aplikacji do przejazdu przez autostradowe bramki, opcję płatności za autostrady mamy „w pakiecie”, obok wielu innych możliwości, jakie daje bankowa aplikacja IKO – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM SA – Z każdą kolejną obsługiwaną w systemie videotollingu aplikacją, poszerzamy grono osób, które płacą na bramkach automatycznie, co przekłada się z kolei na sukcesywne zwiększanie przepustowości placów poboru opłat, wygodę, komfort i bezpieczeństwo kierowców – dodaje.

Z aplikacji IKO, podobnie jak z Autopay i SkyCash, mogą korzystać kierowcy pojazdów kategorii 1-5, z wyłączeniem motocykli. Na placu poboru opłat nie trzeba  być zalogowanym w aplikacji IKO ani mieć przy sobie telefonu. Wjeżdżając na bramki w Mysłowicach lub w Balicach, należy wybrać linię oznakowaną piktogramem czarnej kamery na żółtym tle. Dla użytkowników videotollingu wydzielone zostały trzy bramki w każdym kierunku: dwie pierwsze od lewej strony oraz jedna bramka z prawej strony placu poboru. Skrajna lewa, pomarańczowa bramka jest dedykowana wyłącznie płatnościom automatycznym z udziałem IKO, SkyCash, Autopay, a także elektronicznego poboru opłat A4Go i Telepass. W ramach videotollingu zainstalowane na bramkach urządzenia odczytują tablicę rejestracyjną pojazdu i automatycznie podnoszą szlaban. Płatność odbywa się bez zaangażowania kierowcy, dzięki czemu przejazd jest bardzo płynny. Nie wymaga otwierania szyby w samochodzie,  podawania inkasentowi gotówki lub karty, odbierania reszty i paragonu – w dobie pandemii wirusa SARS-CoV-2 to najbezpieczniejszy sposób wnoszenia opłat za podróże autostradą. Z aplikacją IKO można opłacać także przejazdy autostradą A1.

Informacje dotyczące IKO oraz pozostałych płatności automatycznych na A4 Katowice-Kraków są dostępne na stronie internetowej: www.automatycznaA4.pl.

###

Informacje o SAM S.A.

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. Jest to pierwsza pełnowartościowa tego typu droga w Polsce, wybudowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, jako inwestycja typu brownfield – na bazie drogi powstałej w latach 70. i 80. Stalexport Autostrada Małopolska S.A. uzyskała koncesję na jej przystosowanie do wymogów autostrady płatnej oraz eksploatację w 1997 roku. Wymagało to licznych inwestycji. Wszystkie projekty inwestycyjne, a także bieżące utrzymanie pasa drogowego finansowane są z przychodów z tytułu poboru opłat za przejazd odcinkiem koncesyjnym oraz kredytów pozyskanych z międzynarodowego konsorcjum bankowego. Projekt realizowany przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A., w odróżnieniu od innych koncesji na zarządzanie autostradami płatnymi, nie obciąża Skarbu Państwa żadnymi zobowiązaniami. Spółka nie korzysta z żadnych dotacji, czy też gwarancji Skarbu Państwa.

Dodatkowych informacji udzieli:

Rafał Czechowski
Rzecznik prasowy SAM S.A.
e-mail: [email protected]
tel. 601 063 200