Telefon alarmowy

+48 32 76 27 333

YANOSIK ASYSTUJE KIEROWCOM NA A4 KATOWICE-KRAKÓW_NOWE NARZĘDZIE KOMUNIKACJI DLA KIEROWCÓW PODRÓŻUJĄCYCH AUTOSTRADĄ A4 KATOWICE-KRAKÓW

13 08 2014 #Komunikaty prasowe

„Asystent kierowcy na autostradzie”, czyli nowa funkcjonalność aplikacji Yanosik przeznaczonej na urządzenia mobilne, wspiera kierowców podróżujących A4 Katowice-Kraków. Dzięki temu udogodnieniu mogą oni nie tylko wymieniać między sobą i operatorem autostrady - firmą VIA4 S.A. wiadomości o aktualnej sytuacji na autostradzie, ale również mają dostęp do wielu przydatnych w podróży informacji. Yanosik jest kolejnym (po Twitterze) narzędziem przydatnym kierowcom w dzieleniu się ważnymi obserwacjami ze współużytkownikami drogi oraz zarządcą autostrady.

Popularny wśród kierowców komunikator (skupiający kilkusettysięczną społeczność kierowców), pozwalający wyznaczyć trasę, monitorować natężenie ruchu lub sprawdzić miejsca, gdzie prowadzona jest kontrola prędkości pojazdów, został rozbudowany
o funkcje dedykowane użytkownikom A4 Katowice-Kraków. Podróżnym wjeżdżającym na koncesyjny odcinek A4 i korzystającym z aplikacji wyświetla się komunikat powitalny wraz z numerem alarmowym do służb autostradowych. Dodatkowo, przy pomocy Yanosika kierowcy mają możliwość sprawdzenia lokalizacji najbliższej stacji benzynowej, restauracji, a nawet zapoznać się z cenami paliw na konkretnych stacjach.
 
Aplikacja reaguje na zdecydowane zmniejszenie prędkości pojazdu (z wyjątkiem obszarów obejmujących wjazdy i zjazdy z autostrady oraz Miejsca Obsługi Podróżnych czy Place Poboru Opłat). W przypadku nagłej redukcji prędkości, mogącej sugerować awarię pojazdu, bądź zatrzymanie się, kierowca otrzyma na smartfona czy tablet informację, na którym kilometrze autostrady obecnie się znajduje (taka informacja jest bardzo pomocna służbom autostradowym, pomocy drogowej, aby w razie konieczności móc szybko i łatwo dotrzeć do pojazdu). Dodatkowo kierowca otrzyma informacje, jak powinien postąpić w przypadku awarii oraz wyświetli mu się numer kontaktowy do Centrum Zarządzania Autostradą. Dzięki temu będzie mógł wezwać pomoc bez konieczności wysiadania z samochodu.
 
Ponadto, Centrum Zarządzania Autostradą, które przez 24 godziny na dobę czuwa nad bezpieczeństwem kierowców, jest powiadamiane o każdym zdarzeniu drogowym, zgłoszonym przez użytkowników aplikacji, co pozwala na jeszcze szybszą reakcję służb autostradowych.
W przyszłości aplikacja zostanie uzupełniona o dodatkowe funkcje, które jeszcze bardziej ułatwią podróżnym dostęp do informacji o bieżącej sytuacji na autostradzie.
 
- Przewidywalność warunków panujących na drodze jest ważnym elementem komfortu podróżowania, a ambicją koncesjonariusza jest uczynienie autostrady A4 Katowice-Kraków możliwie najbardziej przyjazną kierowcom. Dlatego przed rokiem uruchomiliśmy na Twitterze profil koncesyjnego odcinka autostrady, za pomocą którego na bieżąco komunikujemy się z kierowcami. Wprowadzone właśnie, dedykowane A4 Katowice-Kraków, rozwiązanie w ramach usługi Yanosik, jest kolejnym narzędziem, które dzięki prostocie obsługi pozwala kierowcom w optymalny sposób dzielić się ważnymi obserwacjami ze współużytkownikami drogi i centrum zarządzania autostradą – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A. – Mamy nadzieję, że dzięki temu podniesie się nie tylko komfort korzystania z A4 Katowice-Kraków, ale też poziom bezpieczeństwa na tym odcinku autostrady.
 
Aplikację uwzględniającą funkcjonalności przydatne dla podróżnych koncesyjnym autostradą A4 można bezpłatnie pobrać z Google play, iTunes oraz Windows Phone.
###
Informacje o SAM S.A.
Stalexport Autostrada Małopolska S.A. zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. Jest to pierwsza pełnowartościowa tego typu droga w Polsce, wybudowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, jako inwestycja typu brownfield – na bazie drogi powstałej w latach 70. i 80. Stalexport Autostrada Małopolska S.A. uzyskał koncesję na jej przystosowanie do wymogów autostrady płatnej oraz eksploatację w 1997 roku. Wymagało to licznych inwestycji. Wszystkie projekty inwestycyjne, a także bieżące utrzymanie pasa drogowego finansowane są z przychodów z tytułu poboru opłat za przejazd odcinkiem koncesyjnym oraz kredytów pozyskanych z międzynarodowego konsorcjum bankowego. Projekt realizowany przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A., w odróżnieniu od innych koncesji na zarządzanie autostradami płatnymi, nie obciąża Skarbu Państwa żadnymi zobowiązaniami.Spółkanie korzysta z żadnych dotacji, czy też gwarancji Skarbu Państwa.
 
Informacje o VIA4 S.A.
Spółka (dawniej Stalexport Transroute Autostrada S.A.) powstała w 1998 roku. Przedmiotem działalności VIA4 jest działalność związana z eksploatacją odcinka autostrady płatnej A4 na trasie Katowice-Kraków. Podmiot ten świadczy swoje usługi na rzecz SAM S.A., jako podmiotu zarządzającego tym odcinkiem autostrady na podstawie Umowy Koncesyjnej. Do najważniejszych zadań realizowanych przez VIA4 należą usługi bieżącej eksploatacji i utrzymania odcinka autostrady płatnej A4 (Katowice-Kraków), w tym m.in.: eksploatacja systemu poboru opłat, zarządzanie ruchem na autostradzie oraz utrzymanie zimowe autostrady. Równie istotne znaczenie mają zadania z zakresu bezpieczeństwa i ruchu drogowego, w ramach których VIA4 zapewnia: całodobowe patrole autostrady, które przy współpracy z Centrum Zarządzania Autostradą zapewniają możliwe szybkie wykrywanie zdarzeń, obsługiwanie systemu telefonów SOS wzdłuż pasa autostrady, współpracę z policją i innym służbami w celu utrzymania przejezdności autostrady w razie kolizji, wypadków lub innych zdarzeń.
 
Informacje o komunikatorze Yanosik
Yanosik to społecznościowy komunikator dla kierowców, dzięki któremu w prosty sposób mogą oni informować się wzajemnie o sytuacji na drodze. Kierowca będąc świadomym co czeka go na trasie – kontrola, fotoradar czy zdarzenie drogowe – zwraca większą uwagę na prędkość z jaką się porusza, co zmniejsza ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drodze. Yanosik jest najskuteczniejszym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Trafiające do systemu informacje o zdarzeniach są sprawdzane przez szereg algorytmów oraz dodatkowo również przez samych użytkowników, którzy potwierdzają lub odwołują zdarzenia. Wokół komunikatora skupia się największa społeczność użytkowników. Z funkcjonalności jakie niesie ze sobą komunikator Yanosik co miesiąc korzysta 500 tys. unikalnych użytkowników. Liczba pobrań aplikacji na platformy Android, iOS, Windows Phone oraz BlackBerry 10 wynosi już niemal 2 mln.
 
dodatkowych informacji udzieli:
Rafał Czechowski
rzecznik prasowy SAM SA
e-mail: [email protected]
tel. 601063200