Telefon alarmowy

+48 32 76 27 333

Jazda bez czytanki 2023

Krystyna Czubówna oraz znani rysownicy i rysowniczki: Andrzej Mleczko, Marta Frej, Andrzej Rysuje, Magda Danaj - Porysunki i Janek Koza współtworzyli kampanię społeczną „Jazda bez czytanki”, której organizatorem był Stalexport Autostrada Małopolska S.A., zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków.

Inicjatywa miała na celu zwiększenie świadomości zagrożeń, jakie niesie za sobą korzystanie ze smartfonów podczas prowadzenia pojazdów.

Dane statystyczne oraz badania wyraźnie pokazują, że korzystanie z telefonów w trakcie prowadzenia pojazdów to wciąż duży problem. Aż 57 procent kierowców przyznaje, że używa telefonów komórkowych w podróży, a co trzeci uważa, że ma na tyle podzielną uwagę, że może bezpiecznie używać telefonu w samochodzie. Tymczasem nawet co czwarty wypadek w Polsce może być spowodowany tym, że kierowca - zamiast na drodze - jest skupiony na swoim telefonie (dane Instytutu Transportu Samochodowego oraz raport Kantar dla PZU „Używanie telefonu w trakcie prowadzenia samochodu”, sierpień 2019).

Do wzięcia udziału w kampanii „Jazda bez czytanki” zostali zaproszeni znani, lubiani i cenieni: głos spokoju i rozsądku Krystyna Czubówna, a także rysownicy i rysowniczki: Andrzej Mleczko, Marta Frej, Andrzej Rysuje, Magda Danaj - Porysunki i Janek Koza, którzy w charakterystyczny dla swojej twórczości sposób w przygotowanych ilustracjach zachęcali do porzucenia telefonów komórkowych na czas prowadzenia pojazdów. Tak mówili o udziale w kampanii „Jazda bez czytanki”:

- Temat wydał mi się ważny, bo dotyczy praktycznie wszystkich kierujących, w tym mnie. Będę zadowolony, jeśli pointa rysunku przypomni się jakiemuś kierowcy, kiedy będzie chciał grzebać w telefonie, bo coś jest „niecierpiące zwłoki”. To nie jest sprawa życia i śmierci. A właściwie to właśnie jest - mówił Andrzej Rysuje, rysownik satyryczny.

- Biorę udział w kampanii, bo jest potrzebna. Każdy i każda z nas może zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych osób, nie korzystając z telefonu podczas prowadzenia samochodu. Dla mnie to właśnie znaczy cieszyć się życiem - dbać o to, żeby trwało jak najdłużej i pamiętać o innych - wyjaśniała Marta Frej, malarka i ilustratorka.

- Bezpieczeństwo nas wszystkich zależy od każdego z nas z osobna. Chętnie biorę udział w akcji Jazda bez czytanki, bo sprawa odpowiedzialnego zachowania za kierownicą powinna leżeć nam na sercu. Nie dajmy się kierować telefonowi, to my trzymamy kierownicę - apelowała Magda Danaj, Porysunki, ilustratorka.

Kampania „Jazda bez czytanki" obejmowała radio, internet oraz social media.

Posłuchać, jak nie czyta Krystyna Czubówna i zobaczyć, jak temat kampanii widzą rysownicy i rysowniczki, można na stronie www.jazdabezczytanki.pl

Andrzej RysujeFrej

MleczkoPorysunki