Telefon alarmowy

+48 32 76 27 333

Radości z oszczędności – 2013

Radości z oszczędności„RADOŚCI Z OSZCZĘDNOŚCI” – pod takim hasłem Stalexport Autostrada Małopolska S.A. zrealizował kampanię, w której kierowcy, oszczędzając paliwo, wspierali podopiecznych Fundacji ISKIERKA. Podczas akcji zarządca A4 Katowice-Kraków wskazywał sposoby ograniczenia zużycia paliwa w samochodzie, sprawdzone w przeprowadzonym przez firmę teście. Kampanii dedykowano aplikację konkursową na Facebooku, za pomocą której Internauci mogli dokonywać wirtualnych oszczędności stosując wybrane metody ekonomicznej jazdy. Poczynione w ten sposób oszczędności koncesjonariusz przeznaczył na wyjazd rekreacyjny dla podopiecznych Fundacji ISKIERKA, działającej na rzecz dzieci z chorobą nowotworową.

Kampania została oparta o wyniki testu ekonomicznej jazdy przeprowadzonego przez zarządcę A4 Katowice-Kraków. Pokazują one, jak wybrane czynniki wpływają na wysokość spalania. Uwzględniając niektóre z nich, kierowcy mogą ograniczyć zużycie paliwa nawet o połowę.

SAM S.A sprawdził, jak styl jazdy, wyposażenie samochodu czy sposób korzystania
z urządzeń pokładowych może wpłynąć na wysokość spalania. W tym celu na A4 Katowice-Kraków został przeprowadzony test ekonomicznej jazdy, w którym wzięły udział dwa identyczne samochody – VOLVO V40. W ramach testu wykonano szereg przejazdów koncesyjnym odcinkiem A4, podczas których każdorazowo badano jak dany czynnik np. obniżone ciśnienie w oponach czy dynamiczna jazda, może wpłynąć na wysokość spalania. Kierowcy obu pojazdów wyruszali w tym samym czasie. Kierowca pierwszego samochodu starannie stosował się do zasad ekonomicznej jazdy, natomiast prowadzący drugie auto był pod tym względem zupełnie niefrasobliwy. Tego typu test, prowadzony w naturalnych warunkach występujących na autostradzie, został w Polsce przeprowadzony po raz pierwszy. Relacja z testu wraz z wynikami dostępna jest pod adresem: http://youtu.be/P_p_JBC1CXo.

W ramach kampanii „RADOŚCI Z OSZCZĘDNOŚCI”, na profilu A4 Katowice-Kraków na Facebook’u, pod adresem: www.facebook.com/A4KatowiceKrakow, zorganizowano konkurs, w którym każdego dnia internauci gromadzący wirtualne oszczędności mogli wygrać jedną z siedmiu nagród: kurs bezpiecznej jazdy, badanie techniczne pojazdu, nawigację samochodową, kartę zakupową na stację benzynową, miernik ciśnienia w oponach, organizer czy kompresor samochodowy.

WYNIKI TESTU EKONOMICZNEJ JAZDY:*

ikona - ciśnienieciśnienie w oponach niższe o 20% od właściwego może spowodować wzrost spalania o blisko 19%

ikona - bieg jałowyjazda na biegu jałowym, tzw. luzie, może spowodować wzrost zużycia paliwa o 11%

ikona - walizkajazda z pełnym bagażnikiem może zwiększyć spalanie o 1,5%

ikona - jazda dynamicznapodczas dynamicznej jazdy pojazd może spalić nawet 47% więcej paliwa

ikona stophamowanie silnikiem może obniżyć zużycie paliwa o prawie 10%

ikona szybaopuszczone szyby podczas jazdy mogą zwiększyć spalanie o prawie 20%

ikona licznikkorzystając z tempomatu można zaoszczędzić około 9% paliwa

ikona prędkośćpodczas jazdy z maksymalną, dopuszczalną na autostradach prędkością, pojazd może zużyć o 57% więcej paliwa niż przy prędkości bliskiej 100 km/h

ikona klimatyzacjawłączona klimatyzacja, ustawiona na minimalną temperaturę może zwiększyć spalanie o blisko 12%

*wyniki testu ekonomicznej jazdy przeprowadzonego przez SAM S.A. na A4 Katowice-Kraków są danymi orientacyjnymi.