Telefon alarmowy

+48 32 76 27 333

Bądź smA4rt, jedź bezpiecznie - 2014

Kampania edukacyjna poświęcona rozważnemu korzystaniu ze smartfonów podczas jazdy samochodem.

baner - jedź bezpiecznie

Celem akcji było zwiększenie świadomości kierowców w kwestii użytkowania telefonów komórkowych w sposób zgodny z przepisami Kodeksu Drogowego i minimalizujący niekorzystny wpływ skutków tej czynności na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Kampanię wspierała Małopolska Komenda Wojewódzka Policji.

Jak wynika z przeprowadzonych badań*, czterech na pięciu kierowców, którzy spowodowali zagrożenie na drodze w wyniku korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy, nie zauważyło innego pojazdu. Ponad połowa z nich rozmawia przez telefon, trzymając słuchawkę w ręce. Natomiast co piąty kierowca, który spowodował niebezpieczną sytuację na drodze korzystając w tym czasie z telefonu, nie zauważył pieszego. 66 procent z nich pisze i odczytuje SMS-y kierując pojazdem.

Ponadto 6 na 10 kierowców uważa, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest niezgodne z przepisami Kodeksu Drogowego, tymczasem blisko 70 procent z nich rozmawia przez telefon trzymając słuchawkę w dłoni. Natomiast 8 na 10 kierowców uważa, że używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu jest niebezpieczne, przy czym ponad połowa z nich rozmawia w trakcie jazdy trzymając telefon w ręce, a co piąty pisze i odczytuje SMS-y.

Tymczasem statystyki Komendy Głównej Policji wskazują, iż z każdym rokiem wzrasta liczba wystawionych mandatów dla kierowców za niewłaściwe korzystanie z telefonu podczas jazdy. W 2013 roku za to wykroczenie ukaranych zostało prawie 90 tys. kierujących, a w okresie od stycznia do lipca tego roku aż 70 tys. 200 zł mandatu i 5 punktów karnych za nieprawidłowe korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu nie sprawia jednak, iż kierowcy rezygnują z tej czynności - jak pokazują badania*, zaledwie jeden procent kierowców przestało korzystać z telefonów komórkowych podczas jazdy po otrzymaniu za to mandatu.

Z myślą o kierowcach, pasażerach i osobach z ich otoczenia SAM S.A. przy współpracy z policją opracowała katalog porad, jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem. Czytelnicy poradnika mogli dowiedzieć się, jakie zachowania dotyczące użytkowania telefonu zwiększą ich bezpieczeństwo, np. korzystanie z zestawu głośnomówiącego, czy trzymanie telefonu
w specjalnie przeznaczonym do tego uchwycie. Zdobyli również wiedzę, jakich zachowań powinni unikać np. pisania SMS-ów w trakcie jazdy, czy zakładania słuchawek z zestawu słuchawkowego na oboje uszu, co ogranicza możliwość usłyszenia tego, co dzieje się na drodze. Poradniki były wręczane kierowcom przez funkcjonariuszy Policji Autostradowej podczas rutynowych kontroli pojazdów na A4 Katowice-Kraków.

Kierowcy podróżujący autostradą A4 Katowice-Kraków otrzymywali na Placach Poboru Opłat ulotkę z wybranymi wskazówkami, jak bezpiecznie korzystać z telefonu podczas podróży oraz jak włączyć się do akcji. Kampanii dedykowano również stronę internetową pod adresem: www.badzsmart.pl, na której internauci mogą zapoznać się z wynikami badań, poradami dla kierowców i pasażerów oraz ciekawymi informacjami dotyczącymi użytkowania telefonów podczas jazdy również w innych krajach.

Do akcji „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” można było włączyć się odwiedzając oficjalny profil A4 Katowice-Kraków na Facebooku pod adresem www.facebook.com/A4KatowiceKrakow. Poprzez specjalnie uruchomioną aplikację konkursową internauci mogli zachęcać kierowców, aby z telefonów korzystali rozważnie, pisząc do nich krótką wiadomość. Autorzy najlepszych wiadomości zostali nagrodzeni zestawem głośnomówiącym do samochodu oraz uchwytem na telefon.

ZAPRASZAMY DO ZOBACZENIA FILMU POŚWIĘCONEGO AKCJI POD ADRESEM: https://www.youtube.com/watch?v=UU2uMK95cqQ

*na podstawie ogólnopolskich badań przeprowadzonych przez PBS we wrześniu 2014 roku

Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Nasze kampanie
pdf 2015-10-16 Infografika kampanii
ilość pobrań: 1210
Infografika kampanii 287,93KB zobacz
pdf 2015-10-16 Poradnik
ilość pobrań: 1930
Poradnik 400,37KB zobacz